Sunday, June 3, 2018

გაკვეთილის გეგმა


მასწავლებელი:  თამარ გიუნაშვილი     პ/ნ 43001010274
საგანი: ჩვენი საქართველო
სწავლების საფეხური- დაწყებითი 5-6 კლასკომპლექტი
მოსწავლეთა რაოდენობა:  5
განსაკუთრებული საჭიროების მქონე -არ მყავს
გაკვეთილის თემა:  ,,თამარ მეფე“ (ორივე კლასისთვის)
მიზანი: მოსწავლებმა აღწერონ თამარ მეფის ეპოქა,  დაასახელონ საქართველოს ისტორიაში გამორჩეული პიროვნებები და ბრძოლები, რომლებშიც მონაწილეობდნენ ისინი. გაანალიზონ და შეაფასონ კონკრეტულ პირთა ღვაწლი ქვეყნის წინაშე; გაანალიზონ ბასიანისა და შამქორის ბრძოლებში საქართველოს გამარჯვების მნიშვნელობა; დაამუშაონ წყაროები.

აქტივობის აღწერა
სწავლების მეთოდები
კლასის ორგანიზების ფორმები
სასწავლო რესურსი
დრო

განწყობის შექმნა




1
მისალმება. გაკვეთილის მიზნის გაცნობა. ქცევის წესების გაცნობა. შეფასების რუბრიკის გაცნობა
ვერბალური
მთელ კლასთან ერთად
წინასწარ გამზადებული გაკვეთილის მიზნები და შეფასების რუბრიკა

3 წთ

გაკვეთილის მსვლელობა.საშინაო დავალების შემოწმება,წინარე მასალის გამოკითხვა.




2
მასწავლებელი მე-5 კლასის მოსწავლეს აძლევს ფურცელზე დაწერილ კითხვებს პასუხის გასაცემად წერილობით, რათა შემდეგ გააკეთოს პრეზენტაცია
პრეზენტაცია
ინდივიდუალურად
კალამი, ფურცელი
8 წთ
3
ხოლო მე-6 კლასის მოსწავლეებს აძლევს კითხვებს წინარე მასალიდან.
·         დავით IV ტახტზე ასვლის წინ რა მდგომარეობა იყო საქართველოში.
·         ვისგან შექმნა დავით აღმაშენებელმა სამეფო ჯარი.
·         რატომ შექმნა მსტოვართა სამსახური.
·         რატომ მოიწვია რუის-ურბნისის საეკლესიო კრება.
·         რა მიზნით ჩამოასახლა ყივჩაღები ცრდილოეთ კავკასიიდან
კითხვა-პასუხის მეთოდი
მე-6 კლასთან
პროექტორი, რუკა, სურათები
(იგივე) 8 წთ
4
მასწავლებელი აძლევს დავალებას იმუშაონ დავით აღმაშენებლის დროინდელ სახელმწიფო მართვის სქემაზე
წყაროზე მუშაობა
მე-6 კლასთან
სქემა, კალამი, ფურცელი






6 წთ
(იგივე)6 წთ
5
მეხუთე კლასის მოსწავლე აკეთებს პრეზენტაციას
ინდივიდუალური
მე-5 კლასი
ფურცელი, კალამი

ახალი მასალის ახსნა




6
·         მინი ლექცია
მასწავლებელი მინი ლექციის სახით ორივე კლასის მოსწავლეებს -რადგენ ორივეს ორივე ერთი და იგივე თემა აქვს, მოკლედ აცნობს თამარის ეპოქას, მის ღვაწლს შამქორისა და ბასიანის ბრძოლებს
ვერბალური
ლეციური
მთელ კლასთან
პროექტორი რუკა, სურათები
10 წთ

წყვილებში მუშაობა




7

 





VI კლასის მოსწავლეები იმუშავებენ წყვილებში. დაამუშავებენ წყარო  ბ-ს და გააკეთებენ პრეზენტაციას.
 ვიდრე ისინი  მუშაობენ V კლასის მოსწავლე ზეპირად კითხვის საშუალებით გაანალიზებს წყაროს
წყვილებში მუშაობა






წყაროზე მუშაობა
VI კლასი







V კლასი
წიგნი, ფურცელი, კალამი





წიგნი




8 წთ

ახალი მასალის შეჯამება




8
გაკვეთილის შესაჯამებლად ორივე კლასის მოსწავლეებს მივცემ კითხვებს
კითხვა-პასუხი
მთელ კლასთან

5 წთ
9
შეფასება
განმავითარებელი კომენტარით რუბრიკის მიხედვით
მთელი კლასი

3წთ
10
საშინაო დავალება
თემა:თამარ მეფე
მოიძიონ დამატებითი ინფორმაცია თამარ მეფის ეპოქის შესახებ
კითხვის მეთოდი
მთელ კლასთან
სახელმძღვანელო


ინტერნეტი
2 წთ


გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგი:   მოსწავლეები  შეძლებენ კითხვებზე პასუხის გაცემას. შეძლებენ ეპოქის დახასიათებას, თამარის ღვაწლის მნიშვნელობის აღქმას XII საუკუნის საქართველოში. კარგად გაიგებენ  ბასიანისა და შამქორის ბრძოლებში საქართველოს გამარჯვების მნიშვნელობას. შეაფასებენ ისტორიული პიროვნებების ღვაწლს ქვეყნის წინაშე. დაამუშავებენ  წყაროებს.


 ინდიკატორები; 
საზ.მეც.დაწყ.(II).1.           ისტორიული ფაქტებისა და მოვლენების ქრონოლოგიურ ჭრილში გააზრება და გადმოცემა. მათი დაკავშირება თანამედროვე სოციალურ-კულტურულ გარემოსა და ისტორიულ მემკვიდრეობასთან;
საზ.მეც.დაწყ.(II).2.           ლეგენდებისა და მითების, მნიშვნელოვანი ისტორიული მოვლენებისა და პიროვნებების ლოკალურ გარემოსთან დაკავშირება; ქვეყნის განვითარებაში პიროვნების როლის გაცნობიერება;



შეფასება: განმსაზღვრელი (თან ერთვის რუბრიკები)
კომპონენტი
1—4ქულა
5---6 ქულა
7-8 ქულა
9-10ქულა
საშინაო დავალების შესრულება
არ ასრულებს საშინაო დავალებას
დავალებას ასრულებს ნაწილობრივ
დავალებას ასრულებს ხარვეზებით
დავალება სრულყოფილია
კითხვა-პასუხის დროს არგუმენტირებული დასაბუთება
არ აქვს კითხვებზე პასუხი. არ ერვა მსჯელობაში
კითხვებზე პასუხს სცემს ნაწილობრივ
მსჯელობში არის არგუმენტები, მაგრამ არ არის მოყვანილი მაგალითები
კითხვებზე აქვს ადეკვატური პასუხი, მსჯელობს სწორად.
აქტიურობა, ჩართულობა
არ მუშაობს წყვილებში, არ ერთვება საგაკვეთილო პროცესში
პასიურია, აქტიურად არ არის ჩართული საგაკვეთილო პროცესში
ნაწილობრივ ჩართულია
აქტიურადაა ჩართული მთელ  საგაკვეთილო პროცესში
წყაროზე მუშაობა
არ მუშაობს წყაროზე
ნაწილობრივ არის ჩართული
მუშაობს წყაროზე. კითხვებზე სცემს პასუხს ნაწილობრივად
აქტიურადაა ჩართული წყაროზე მუშაობაში. კითხვებზე  პასუხს სცემს არგუმენტირებულად